Archiv zpráv‎ > ‎

Akce organizované ČKZ


INVAZE 1968 ruský pohled - 11.10.

přidáno: 27. 9. 2018 6:36, autor: Český Klub Zürich

Srdečně vás zveme na besedu s editorem svazku Jozefem Pazderkou
INVAZE 1968 ruský pohled

11. října 2018 od 18:00h
Universität Zürich
Haupthebäude Rämistrasse 71
Senatszimmer
Moderuje Tomáš Glanc

Bývalý redaktor České televize (mj. zpravodaj v Rusku) a dnes šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka natočil film o ruském pohledu na sovětskou invazi 1968 a dal dohromady stejnojmennou knihu, která už byla přeložena do několika jazyků.

Kniha Invaze 1968. Ruský pohled představuje první pokus o ucelenější náhled na ruské vnímání pražského jara a okupace roku 1968. Popisuje pocit spřízněnosti, který sovětská liberální inteligence a rodící se disidentské hnutí cítily v čase brežněvovského utahování šroubů vůči dění v Praze, jež pro ně představovalo jednu z posledních nadějí na změnu. Publikace představuje také sovětské novináře pobývající v Praze, kteří podporovali změny v tehdejší ČSSR a následně za svůj postoj zaplatili deportací a ztrátou zaměstnání. Nahlíží i na sovětské vojáky, kteří přijeli do Československa, a v rozhovorech s nimi a dalších textech vykresluje jejich vnitřní svět i mohutnou mašinerii sovětské propagandy, jejímuž vlivu byli vystaveni.
Knihu doprovázejí fotografie Josefa Koudelky, Karla Cudlína, Paula F. Goldsmithe, Miroslava Župníka a dalších autorů, stejně jako unikátní a dosud nepublikované snímky ze soukromých archivů sovětských vojáků i novinářů.

Pořádá Slavistický seminář UNI Zürich ve spolupráci s krajanskými spolky Beseda Svatopluk Čech, Domov Basilej a Českým Klubem Zürich

Informační večer k tématu povinné školní docházky v ČR - 7. 11. 2018

přidáno: 24. 9. 2018 14:40, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 25. 9. 2018 9:08 ]

7. listopadu 2018 od 19:30h                                                                 

Schulhaus Kopfholz, Kopfholzstrasse 2, Adliswil
Učebna č.8 (stará budova, 1.patro)

Každý z nás krajanů, s dětmi žijícími v zahraniční, hledáme dříve či později informace o našich právec
h a povinnostech ve vztahu k povinné docházce dětí v ČR.
Abychom vám hledání usnadnili, připravili jsme informační večer na toto téma.

Pokusíme se o přehledný souhrn dostupných informací k následujícím tématům:
Povinnost či možnost zapsat dítě do školy v ČR
Zápis do první třídy
Rozdílové zkoušky
Uznání švýcarského vysvědčení v ČR
HSK výuka a známka z českého jazyka na švýcarském vysvědčení

Pozvánka platí pro všechny krajany, s dětmi malými i velkými.... ať už máte děti v naší české škole ČKZ či nikoli.
Přihlášení ZDE
Vstup zdarma.

Na setkání s vámi a diskusi nad vašimi zkušenostmi v této oblasti se těší

Alena Pajasová
učitelka české školy ČKZ
a koordinátorka HSK tschechisch pro kanton Zürich

Organizuje ČKZ

Písně z Osvobozeného divadla - koncert 30.9.2018

přidáno: 24. 9. 2018 9:09, autor: Český Klub Zürich

JAZZ CIRCLE HÖNGG a Český Klub Zürich vás srdečně zvou na koncert.

v neděli 30. září 2018 v 18 až 21 hod. 
Röm.-Kath. Kirchgemeindesaal, Rellstenstrasse 2, 8134 Adliswil

Vzpomínáme na velká výročí: 1458, 1918, 1948, 1968, 1988
a Osvobozené Divadlo 1928-38
    
Tato instituce, její oblíbení zakladatelé a protagonisti Jaroslav Ježek, Jan Werich a Jiří Voskovec jsou i dnes důležitou součástí české kultury. Naši zpěváci a hudebníci hrají a zpívají populární písně z muzikálů z 20-tých a 30-tých let minulého století: Nebe na zemi, Tmavomodrý svět, Život je jen náhoda a další.
  
Hrát, zpívat a tančit budou Lucy Novotny, Milada Stöcklin, Veronika Kubias, Jaro Havlin, Ivan Hrdina, Ivan Kubias, Láďa Pochman, Mirek Steiner, Jirka Hoppe und Jan Zeman. Spoluúčinkování publika nebude pouze tolerováno, nýbrž se bude vysloveně vyžadovat...

Sál se otevírá v 17 hod.
Rezervace vstupenek za Fr. 20.- na mirosteiner@sunrise.ch

Uvítací Prosecco, brambůrky a koláč jsou pro všechny návštěvníky zdarma. Na místě bude během přestávky a po skončení koncertu možnost zakoupení dalších pokrmů a nápojů (nápř. Wienerli, čočka po indicku, kuřecí paličky na medu, pivo, víno, ...)

Těšíme se na Vaši početnou návštěvu! 
Váš 
ČKZ
a
JAZZ CIRCLE HÖNGG 
www.jazzinhoengg.chRodinné odpoledne v Pfadiheimu Kilchberg - 3.11.2018

přidáno: 24. 9. 2018 0:06, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 25. 9. 2018 0:46 ]

Zveme Vás na tradiční akci pro české rodiny s dětmi pořádanou letos v sobotu 3.11. 2018 v Pfadiheimu Kilchberg.
Od 14:00 budou pro děti připraveny hry a soutěže na přilehlém hřišti. Po nich se přesuneme k Pfadiheimu, rozděláme oheň, budeme pokračovat v hraní si, tvoření a zpívání. Po setmění mohou děti absolvovat oblíbenou stezku odvahy, tentokrát ve variantě pro maldší i starší děti. Ze hry si děti odnesou malý dárek.


Strava bude po celou dobu zajistěna včetně večeře. Pokud máte chuť, můžete přinést něco sladkého či slaného na zub.

Cena za odpolední i večerní program s jídlem: 15 CHF za osobu od 3 let.

V Pfadiheimu je možné i přenocovat, a to v osmi 4-6 lůžkových pokojích ve vlastním spacáku. Kapacita je však velmi omezena. Neváhejte proto s rezervací! Pokoje budou přiděleny podle pořadí při rezervaci. Cena: 30 CHF za osobu od 3 let.


Prosíme všechny zájemce o účast na sobotním programu i o přespání v Pfadiheimu, aby se registrovali nejpozději do 31. 10. 2018 na  zde


Adresa: Pfadiheim Kilchberg, Nidelbadstrasse 50, Kilchberg 8802, parkování na místě je možné
http://www.pfadiheim-kilchberg.ch/home/


Koncert k oslavě 100 letého výročí vzniku samostatného Československa 28.10.

přidáno: 20. 9. 2018 13:52, autor: Alena Pajasová   [ Aktualizováno uživatelem Český Klub Zürich ]

Klavirní trio českých filharmoniků AMALIA
Koncert k oslavě 100 letého výročí vzniku samostatného Československa

Přijměte pozvání na koncert, speciálně sestavený pro příležitost oslavy 100 let od vyhlášení samostatného Československa. Zazní hudba českých a švýcarských autorů, z nichž někteří žili v exilu.
Chceme tím zároveň připomenout 50 let od okupace vojsky Varšavské smlouvy a téma emigrace, s vyjádřením vděku Švýcarské konfederaci za přijetí vysokého počtu emigrantů zejména v letech 1968 a 1969. 


Koncert se uskuteční
28. října 2018 
od 17h 
Schulhaus Kronenwiese - Singsaal
Schulhausstrasse 1, Adliswil 8134

Účinkují: AMALIA TRIO
Lucie Brotbek Prochásková - flétna
Jakub Dvořák - violoncello
Václav Mácha - klavír


AMALIA TRIO - Klavírní trio českých filharmoniků - je komorní soubor, který byl založen v roce 2016. Je mladý dobou vzniku, avšak zralý uměleckým vkladem jeho členů, neboť už při svém startu byl až po okraj naplněn bohatými hráčskými zkušenostmi všech tří interpretů, kteří si vytyčili za cíl popularizaci a provádění výtečných skladeb, napsaných pro toto méně obvyklé nástrojové obsazení. 
S klavírním triem s flétnou namísto houslí se na koncertních pódiích setkáváme zřídka. Přitom nelze přehlédnout překvapivě bohaté množství skladeb, které byly pro obsazení flétna, violoncello a klavír zkomponovány. Tato skutečnost naštěstí nezůstala bez povšimnutí pro tři nadšené hudebníky; česko-švýcarskou flétnistku Lucii Brotbek Procháskovou a členy České filharmonie violoncellistu Jakuba Dvořáka a klavíristu Václava Máchu. Sdílejí spolu entusiasmus a neutuchající zvědavost při hledání nových či méně známých skladeb a chtějí prozkoumávat všechna zákoutí zvukové palety barev, které nabízí spojení klavíru, dechového a smyčcového nástroje. Ačkoliv klavírní trio jako žánr přináší - a zároveň unese - větší sólistickou svobodu jednotlivých hráčů než čistě smyčcové komorní seskupení, ukáže však zřetelně, zda interpreti ze zdánlivě neslučitelné konstelace vytvoří hudební jednotu. To se členům AMALIA TRIA daří vrchovatou měrou. Dokonalá virtuosní souhra a vytvoření harmonického celku, který sjednocuje důležité atributy jednotlivých nástrojů, byly určujícím klíčovým impulsem ke zrodu nového souboru s nezaměnitelným osobitým zvukem. Bohaté umělecké zkušenosti všech tří komorních hráčů, podnícení vzájemnou inspirací a touha po objevování nových interpretačních možností se tak staly těmi správnými předpoklady pro vznik hudebního tělesa AMALIA TRIO. 

Program: 
A.Fils - J.N.Hummel - E.Alder - (přestávka) - J.Krček - J.Suk - B.Martinů

Vstupné: Kollekte
Dobrovolný příspěvek v doporučené minimální výši 30 Fr. / 10 Fr. senioři a studenti
Malé občerstvení v ceně (víno a něco malého k zakousnutí).
Rezervace na emailu: info@ceskyklub.ch

Příjezd a parkování
Vlakem - z Zürich HB vlakem S4 do stanice Adliswil (16 min) a pěšky přes most cca 500m.
Autem doporučujeme zaparkovat na Parkplatz Sihlquai, Adliswil (pěšky cca 250m).
Koncert pořádá Český klub Zürich za finanční podpory Velvyslanectví České republiky.

Švýcarský šanson / Jan Řepka & Carlos Greull - 15.11.2018

přidáno: 5. 9. 2018 13:38, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno ]

Švýcarský šanson v podání nezvyklé dvojice trubadúrů. Zážitek pro milovníky překvapivého humoru a filozofie všedního dne.

Mladý pražský písničkář se setkává se zkušeným švýcarským kabaretiérem, aby spolu připomněli jedinečný odkaz legendárního bernského barda Mani Mattera. Prolínat se budou dva docela jiné hlasy, kytara a piano, čeština a berndeutsch, písně groteskní a tklivé. 

Kdy: čtvrtek 15. listopadu 2018 od 19:30h. 
        Sál se otevírá v 19h
Kde: Schulhaus Zentrum - Singsaal, Schulhausweg, 8134 Adliswil
        parkování doporučujeme Parkplatz Sihlquai, Adliswil

Vstupenky:
25 Fr / 20 Fr studenti a senioři
Kapacita sálu omezená
Rezervace ZDE

Vystupující
Jan Řepka (CZ) – http://www.janrepka.cz/
Carlos Greull (CH) – http://www.carlosgreull.ch/

Více informací
Mani Matter (1936–1972) se stal během necelých patnácti let daleko nejvýznamnějším švýcarským písničkářem. Napsal více než 70 písní, v nichž pomocí jednoduchých obrazů, přesného jazyka a vtipu odkrývá absurditu, nahodilost a tragiku lidské existence. Jako jeden z prvních přitom použil vrcholně uměleckým způsobem lidový bernský dialekt.

Trvalý vliv, kterému se ve své vlasti těší, podtrhla úspěšná výstava, kterou v roce 2011 k jeho nedožitým 75. narozeninám uspořádalo švýcarské národní muzeum. Potvrzuje ho ale také rekordní prodej jeho desek a neutuchající obliba u nových a nových generací.


Překladem Matterova písňového díla se Řepka zabýval intenzivně od roku 2008, předloni na podzim pak vydal vlastním nákladem výpravnou antologii Rozjímání o sendviči (2016). Ta obsahuje celkem 36 písní Maniho Mattera; v bookletu jsou všechny texty v obou jazycích, podrobnější životopis, dobové fotografie a dvě stati předních švýcarských lingvistů. Album bylo vyhlášeno Albem desetiletí (Tais Awards 2016) a také v anketě žánrového e-zinu Folktime se z 57 nominovaných novinek roku 2016 umístilo na 1. místě. 

"Překlady jsou skutečně kongeniální." (Julius Effenberger)

"Abych to shrnul - je to moc dobré." (Jiří Dědeček)

Jan Řepka (*1982) působí na české písničkářské scéně od konce 90. let. Jeho vlastní tvorba se točí kolem věčné osy láska-cesta-svoboda, nejraději jezdí na turné na kole a když je doma, pořádá koncerty druhým. Živým vystoupením udává tón přirozený pěvecký projev, dynamická kytarová hra a citlivá dramaturgie. Té ho naučil mj. pořad Open Mic Potrvá, který po deset vedl.

Carlos Greull (*1946) má za sebou pestrou kariéru operního pěvce, publicisty a herce. Nejdéle působil v Anglii, Německu, Rakousku a ve Švýcarsku, kde je nyní doma. Jako autor realizoval dlouhou řadu nejrůznějších produkcí, od avantgardní komorní hudby až po klasický kabaret. Ke klasikovi švýcarské písňové tradice ho paradoxně přivedl právě český překlad a také chuť, vrátit se k vlastním kořenům. Greullův otec se totiž narodil nedaleko Mariánských Lázní. Ale to je jiný příběh.Loučení se školním rokem 2017-18

přidáno: 12. 7. 2018 9:14, autor: Alena Pajasová   [ Aktualizováno 22. 8. 2018 7:36 uživatelem Český Klub Zürich ]

Předškolka se 10.7. na společném výletě ve Wildnisparku slavnostně rozloučila s dětmi, které po prázdninách nastupují do Kindergarten.
Děti z České školy na slavnostním zakončení školního roku předvedly rodičům 4 pohádky. Loučíme se s tímto školním rokem, děkujeme našim skvělým učitelkám a všem přejeme krásné prázdniny !


Divadlo KUFR - Velký Fuk - 16.9.2018

přidáno: 1. 7. 2018 13:02, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 17. 9. 2018 13:11 ]

Moc děkujeme Adéle Kratochvílové z Divadla KUFR v Brně za krásné představení, ve kterém jsme se dozvěděli, co že je to komínový krtek a pomohli krtkovi vyhrát nad rozlobeným dědečkem.
A že žonglování není tak jednoduché jak vypadá, jsme se mohli přesvědčit hned po přestávce.


v neděli 16. 9. 2018 od 10:30h
Schulhaus Kronenwiese - Singsaal, Schulhausstrasse 1, Adliswil 8134


Velký Fuk je zlobivý komínový krtek, který se usadil na půdě za komínem. Pohádkové tetičce špiní prádlo, co se suší na šňůře a v noci se spouští komínem do kuchyně, kde sežere, na co přijde. To rozezlí dědečka, který se rozhodne s krtkem rázně skoncovat a vydá se za ním na půdu. Jenže Velký Fuk strašně rád fouká a jde mu to opravdu dobře…

Děti jsou interaktivně vtahovány do příběhu – prolézají komínem, zpívají písničku, spolupracují na tvorbě příběhu.

Pohádku zdramatizovala a hraje: Adéla Kratochvílová
Výtvarná spolupráce: Renata Štindlová a Antonín Maloň

Po přestávce bude následovat žonglérská dílna, při které si diváci budou moci vyzkoušet veškeré žonglérské náčiní v představení použité.

Vstupné:
20 Fr. dospělý
15 Fr. děti od 2 let

Budeme rádi, když sebou do našeho společného bufetu přinesete něco malého k zakousnutí k občerstvení během přestávky.

Akci organizuje ČKZ.Doporučujeme parkování na Parkplatz Sihlquai:


Písně z Osvobozeného divadla - koncert 30.9.2018

přidáno: 29. 6. 2018 6:47, autor: Alena Pajasová   [ Aktualizováno 23. 9. 2018 13:07 uživatelem Český Klub Zürich ]

JAZZ CIRCLE HÖNGG a Český Klub Zürich vás srdečně zvou na koncert.

v neděli 30. září 2018 v 18 až 21 hod. 
Röm.-Kath. Kirchgemeindesaal, Rellstenstrasse 2, 8134 Adliswil

Vzpomínáme na velká výročí: 1458, 1918, 1948, 1968, 1988
a Osvobozené Divadlo 1928-38
    
Tato instituce, její oblíbení zakladatelé a protagonisti Jaroslav Ježek, Jan Werich a Jiří Voskovec jsou i dnes důležitou součástí české kultury. Naši zpěváci a hudebníci hrají a zpívají populární písně z muzikálů z 20-tých a 30-tých let minulého století: Nebe na zemi, Tmavomodrý svět, Život je jen náhoda a další.
  
Hrát, zpívat a tančit budou Lucy Novotny, Milada Stöcklin, Veronika Kubias, Jaro Havlin, Ivan Hrdina, Ivan Kubias, Láďa Pochman, Mirek Steiner, Jirka Hoppe und Jan Zeman. Spoluúčinkování publika nebude pouze tolerováno, nýbrž se bude vysloveně vyžadovat...

Sál se otevírá v 17 hod.
Objednání nečíslovaných "kdo dřív přijde, ten dřív mele" vstupenek za Fr. 20.- na mirosteiner@sunrise.ch
Nápoje všeho druhu se prodávají za mírné ceny.
Prosecco, brambůrky, tyčinky a buchty jsou ve vstupném inkl.

Těšíme se na Vaši početnou návštěvu! 
Váš 
ČKZ
a
JAZZ CIRCLE HÖNGG 
www.jazzinhoengg.ch


Křest Zpěvníku 17.6.

přidáno: 31. 5. 2018 2:15, autor: Český Klub Zürich
Srdečně zveme děti z České školy, jejich sourozence a rodiče na slavnostní křest Zpěvníku ČKZ s výběrem písniček, které rádi zpíváme. Každé z přítomných dětí z České školy dostane zpěvník jako dárek.

Uskuteční se
v neděli 17. června 2018, 17 - 20h
na zahradě na statku Tüfihof v Adliswilu, Tüfistrasse 18
Sejdeme se - jak jinak - u táboráku.... Kdo hraje na kytary nebo jiný nástroj, vezměte sebou, ať nám to pěkně zní. K opékání jsme objednali 50 výtečných BIO buřtíků přímo z produkce Tüfihofu, které jsou pro vás zdarma (až do vyčerpání zásob). Můžete sebou ale vzít také svoje vlastní dobroty k opékání, či cokoli jiného k večeři, co kdo má rád. Něco k pití i potřebné nádobí si přineste sebou (a zase odneste, za svoje odpadky si každý odpovídá sám).

Abychom zmapovali zájem a neměli buřtíků málo, vytvořili jsme přihlašovací formulář

Parkování na placeném parkovišti u Tüfi, až na statek proím nezajíždět !

Těšíme se na vás.
váš ČKZ

1-10 of 87