Archiv‎ > ‎

Akce organizované ČKZ


Jan Dungel - povídání, promítání a výtvarný workshop

přidáno: 23. 6. 2020 4:33, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 24. 6. 2020 0:33 ]

v sobotu 12. září 2020 od 14:30h
Haus Brugg, Bahnhofplatz 5, 8134 Adliswil
podkrovní místnosti DG4 + DG1

Zveme vás na zajímavé setkání s vyjímečnou osobností. Přijďte si poslechnout vypravování a prohlédnout fotografie z dobrodružných cest jižní amerikou.

Tukan Bělolící – Venezuelská Amazonie 2015

Jan Dungel vystudoval biologii na Masarykově univerzitě v Brně, nicméně po krátkém působení v akademických institucích  se rozhodl pro kariéru umělce na volné noze. Spolupracuje s divadly, hudebníky i architekty, nevyhýbá se ani komerčnímu designu. Ilustruje pohádky pro děti, beletrii, časopisy. Ve své malířské tvorbě i ilustracích se zaměřuje zejména na témata přírody a odbornou ilustraci. Dosud ilustroval na padesát knih, které byly publikovány nejen v České republice, ale také např. ve Velké Brtánii, Německu, Polsku, Holandsku, Francii, Maďarsku, Venezuele, Kolumbi i jinde. Kniha „Chováme se jako zvířata?“ s jeho ilustracemi byla v roce 1993 Ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví oceněna titulem Nejkrásnější kniha roku 1992. Svou volnou tvorbu prezentoval na mnoha kolektivních i samostatných výstavách v ČR i v zahraničí.

Malování u amazonského kmene Hoti, Venezuela 2018
Od roku 1992 pravidelně navštěvuje Jižní Ameriku, kde maluje zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí. Ve své práci v terénu klade důraz na autentičnost a přesnou dokumentaci.


Program:
14:30 - 16h povídání s promítáním fotek
pauza 30 minut, občerstvení kafe, koláčky, ovoce
16:30 - 17:30h promítání filmu pro zájemce a čekající rodiče, resp. pro všechny, kdo nechtějí jít na výtvarnou část
16:30 - 18h výtvarka pro děti od 5 let či dospělé paralelně v druhém prostoru hned vedle

Vstupné:
na povídání s promítáním vstup zdarma: Kollekte
na výtvarný workshop 25Fr (materiál v ceně)

Přihlásit se můžete ZDE


Setkání s jaguárem na řece Cuiaba, Brazílie 2018Hejno ibisů nachových v bažinách llanos, Venezuela 2017

Výlet ke Klöntalersee

přidáno: 30. 5. 2020 12:13, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 23. 6. 2020 4:12 ]

4.-5. července 2020 

Zveme vás na společný výlet. 
Údolí Klöntalersee platí za jedno z nejmalebnějších tipů na výlety v kantonu Glarus. 
Na sobotu plánujeme společný výlet kolem jezera (dvě varianty 6,8km nebo 13,8km - a to stále z kopce) s hrou pro děti. V neděli koupání v jezeře nebo další výlet do hor. 

Každopádně prosíme zájemce (hlavně ty, kteří chtějí, abychom jim zarezervovali místo na stan), aby se zapsali do formuláře ZDE nejpozději do 7.června  

Varianty:
1. Stanování v Campingu Vorauen od pátku 3. do neděle 5. července
Příjezd v pátek večer. Můžete se těšit opravdu na správné stanování, není tu WLAN, ani elektřina, takže baterky sebou.
Zato tu ale je malý obchůdek a dostatek ohnišť. 
Cena za noc: dospělý 8 Fr, dítě (6-16let) 4 Fr, stan 7, 9, nebo 13 Fr podle velikosti.   
Více info na webu. 
http://www.zkgl.ch/vor.htm
Vy určitě vyplňte formulář přihlášky do 7.června, zajistíme rezervaci stanovacích míst pro celou skupinu.

2. přespání v hotelu Gasthaus Richisau 
Pokojů je tu na výběr od standartních hotelových po levné s palandami a honeymoon polokouli s teleskopem.
Zdá se nám, že nejsnažší bude, když si své ubytování zarezervujete individuálně sami

3. Bez noclehu pouze jednodenní výlet s námi v sobotu či neděli, jak se vám to hodí. 

Výlety:

Sobota 
Sraz v 10:30h na zastávce autobusu Klöntal, Vorauen
Pokud byste jeli až v sobotu ráno z Zürich HB, veřejnou dopravou, vyrazíte v 8:43h, s přestupem v Glarus budete pak v 10:20 na místě - trasa
Náš výlet půjde podél jezera, pro děti bude připravená hra s hledáním pokladu.
Kratší varianta 6,5km jen podél jezera
Delší varianta 13,8km podél jezera a pak malebným údolím potoka až do Netstal, návrat pak Postbusem k výchozímu místu či odjezd domů.
Popis trasy ZDE
Oběd a svačinka z batohu, na restauraci raději nespoléhat. Ohnišť je po cestě mnoho.

UFERWANDERUNG AM KLÖNTALERSEE
leicht | 3.25 h | ↔ 13.8 km | ↑ 113 ↓ 509 m


Neděle
Sraz v 10:30h na zastávce autobusu Klöntal, Vorauen
Podle počasí a nálady účastníků se dohodneme / případně rozdělíme na partu koupačů v jezeře a na vysokohorské turisty.


Později vám všem, kdo se přihlásíte pošleme podrobnější informace.
Těšíme se na společný víkend po dlouhém čase domácí karantény.

Váš ČKZ

Zápis do Předškolky a České školy

přidáno: 30. 5. 2020 2:19, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 22. 6. 2020 8:29 ]

Zahajujeme zápis na školní rok 2020-21 
Uzávěrka do 30. června. 

S otázkami se můžete obracet na Alenu Pajasovou, na emailu info@ceskyklub.ch nebo telefonu 0774637591.

Pro zápis použujte přihlašovací formuláře.
Česká škola Adliswil - informace - přihláška
Předškolka Adliswil - informace - přihláška
Předškolka Zürich Höngg - informace - přihláška
Předškolka Zollikerberg - informace - přihláškaFoto: Monika Skálová

Jak šel Honza do Švejcar

přidáno: 3. 5. 2020 8:54, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 3. 5. 2020 10:02 ]


Koncert 
Pondělí 11. května 2020, od 21h 

Koncert Honzy Řepky jako YouTubový live stream.
Poslouchejte písničky a vyprávění o jeho švýcarské životní křižovatce z pohodlí domova a živě chatujte.

Uslyšíte najisto několik českých verzí ikonického švýcarského Liedermachera Maniho Mattera.
Můžete také pozvat své švýcarské přátele, celý stream je dvojjazyčně.
Spustíte v pondělí ve 21h kliknutím na tento odkaz živě, nebo později za záznamu
https://youtu.be/xieKAbflUQ4

Jan Řepka

(1982) se na české písničkářské scéně pohybuje od konce 90. let. Během osmiletého působení v duu Nestíháme vydal dvě alba, získal mnohá žánrová ocenění a absolvoval více než 500 koncertů u nás i v zahraničí. Na sólovou dráhu se dal roku 2010, kdy také vyšlo jeho první samostatné autorské album Čistý byl svět.
Zatím poslední nahrávkou je výpravná antologie českých překladů písní švýcarského písničkáře Maniho Mattera Rozjímání o sendviči. V roce 2016 byl za ni nominován na žánrovou cenu Anděl a v rámci nezávislých hudebních cen Tais Awards byla sbírka vyhlášeno dokonce Albem desetiletí.
Původní tvorba se točí kolem věčné osy láska-cesta-svoboda.

Jedna z písní Těm co je dobře / Dene wos guet geit (Mani Matter) - Praha 2016 (křest alba Rozjímání o sendviči)

Valná hromada ČKZ

přidáno: 3. 5. 2020 8:31, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 3. 5. 2020 8:32 ]

roční schůze členů spolku. 

Čtvrtek 28. května 2020, od 19:30h 
ve formátu videokonference. 

Členové našeho spolku dostanou emailem pozvánku s podrobnostmi. 
Hosté jsou vítaní ... pokud se chcete on-line setkání zúčastnit, dozvědět o naší činnosti více, nebo uvažujete o vstupu do našeho spolku, napište nám na email info@ceskyklub.ch o link, abyste se mohli k naší debatě připojit.

Den otevřených dveří v Předškolce Adliswil

přidáno: 24. 3. 2020 5:20, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 24. 4. 2020 1:52 ]

6. 6. 2020 od 10 do 12h 
Česká Předškolka společně s Kuckuck Spielgruppen pořádá den otevřených dveří v Kirchgemeindehaus im Sihlpark Adliswil, Kirchstrasse 2.

Prosíme všechny nové zájemce o zápis na školní rok 2020/21- kontaktujte nás předem. Pravděpodobně bude možné individuálně domluvit konkrétní čas návštěvy a přijít se podívat na naše prostory a získat informace. 
On-line přihlášky spouštíme od 1. června 2020.

Všechny švýcarské skupiny mají speciální zaměření na výuku němčiny a podporuje je speciální program Spielgruppen mit frühe Sprachförderung.

Místo ve švýcarských skupinách si můžete rezervovat už teď:
https://spielgruppekuckuck.wordpress.com/
Perrine Janson, Koordinatorin, 076 524 35 69
oder via E-Mail perrine.janson@waldesbuehl.chZápis do českých skupin do Předškolky Adliswil, Zürich Höngg a Zollikerberg zahájíme od 1. 6. 2020

Letní festival ČKZ

přidáno: 12. 2. 2020 12:04, autor: Český Klub Zürich   [ aktualizováno 2. 5. 2020 13:22 ]

27. - 30. srpna 2020 
Canto Verde, PBZ Bibliothek Sihlcity, PBZ Bibliothek Schütze, GZ Riesbach 

Stejně jako loni jsme pozvali zajímavé osobnosti české kultury, spisovatele i divadelníky, a spolu s nimi pro vás připravili pestrý program, v němž si to svoje najdou všechny věkové kategorie. Autorská čtení doprovází autogramiáda spisovatelek. 

Markéta Pilátová
Iva Procházková
Anička a letadýlko: Vivi tady nebylí
Rajče a okurka: V ledinici
Knihkupectví Dlouhá punčocha

Organizuje Český Klub Zürich za podpory velvyslanectví ČR v Bernu, Českého literárního centra, Moravské zemské knihovny a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Podrobnosti na našem webu ZDE
Rezervace vstupenek ZDEBlatný - taneční divadlo

přidáno: 17. 1. 2020 4:18, autor: Alena Pajasová   [ Aktualizováno 30. 1. 2020 0:50 uživatelem Český Klub Zürich ]

Středa 4. března 2020
20:00h 
sphères 
Hardturmstrasse 66, 8005 Zürich 

Nadžánrový projekt divadla, hudby a tance jako pocta českému básníkovi Ivanu Blatnému (1919-1990).

ProART Company (CZ)
Tančí: Martin Dvořák
Slovo: Johannes Hoffmann
Kompozice: František Chaloupka
Klavír: Kostiantyn Tyshko & Žaneta Vítová
Kostýmy: Jindra Rychlá

Organizuje Český Klub Zürich ve spolupráci se sphères za podpory velvyslanectví ČR v Bernu a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vstupné dobrovolné: Kollekte 

Ivan BLATNÝ
* 21. 12. 1919, Brno 
† 5. 8. 1990, Colchester (Velká Británie) 
 
Básník Ivan Blatný se narodil a vystudoval v Brně. Roku 1948 byl Syndikátem čs. spisovatelů spolu s Jiřím Kolářem a Arnoštem Vaněčkem vyslán do Velké Británie, kde požádal o politický azyl. Brzy u něho propukla duševní choroba (1948 poprvé hospitalizován v Londýně a Essexu). Až do své smrti intenzivně tvořil, a ačkoli byly některé rukopisy zničeny, zachovalo se několik set tisíc veršů, z nichž byly posléze pořádány editorské sbírky. V letech 1951–1954 spolupracoval s rozhlasovými stanicemi BBC a Rádio Svobodná Evropa. Od roku 1954 byl znovu hospitalizován v Claybury Psychiatric Hospital v Essexu, v roce 1963 byl přeložen do House of Hope v Ipswichi, v roce 1977 do St.Clement’s Hospital v Ipswichi a od roku 1985 až do smrti žil v Clacton-on-Sea (Suffolk).
Byl členem Skupiny 42. V mládí velmi úspěšně publikoval v řadě časopisů a novin. V roce 1981 časopis Stern uveřejnil článek Jürgena Serkeho Útěk do blázince, který k Blatnému připoutal pozornost médií řady evropských zemí (britská televize BBC a norská VB o něm roku 1982 odvysílaly dokumentární filmy). Po dobu pobytu v exilu doma prakticky nepublikoval. Blatného život a dílo se staly tématem románu Martina Reinera Básník: Román o Ivanu Blatném (2014).
Poezie prvních dvou Blatného sbírek má charakter impresivní lyriky toužící zachytit prchavé kouzlo okamžiku a odhalovat krásu všednosti. Jeho verše, vycházející z apollinairovské linie moderní české poezie (Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert), mají sugestivní melodičnost, která zvýrazňuje jejich melancholické ladění. Řada Blatného básní je lokalizována do rodného Brna, jehož atmosféru i scenerie nepřestával obdivovat.

Netradiční multižánrový projekt Martina Dvořáka si nedává za cíl pouze interpretovat život a dílo Ivana Blatného, ale naopak na ně reagovat a iniciovat dnešní umělce k další tvorbě. Projekt měl premiéru v roce 2015 v brněnské Vile Tugendhat, jež vznikala v době Blatného dětství a pamatuje obrazně i doslovně vrcholy jeho mladistvých úspěchů.
Představení má několik částí, které chronologicky nepopisují život básníka, ale spíše vytvářejí nové umělecké výpovědi k tomuto tématu. Jde o nový inscenační přístup s cílem multižánrovosti a uměleckého dialogu. Snahou je pokusit se aplikovat tvůrčí postupy jednotlivých uměleckých odvětví (divadlo, tanec, hudba, kompozice) do odlišné žánrové sféry. Navzájem poznávat a inspirovat. 

Představení bylo uvedeno ve více než dvaceti reprízách v Brně, Praze, v Rakousku, Německu, Anglii či Jižní Korei.

Z recenzí k představení:
"Říkal jsem si, jaká škoda toho, že už nejde se s Ivanem Blatným setkat. S jeho vnitřním světem ze kterého vyvěrala poezie. Zoufalství z vyvržení v příkrém pnutí s pokorným přijetím své situace ... Mýlil jsem se. V této performanci jsem se s ním setkal. Děkuji vám tvůrci a protagonisté." Radovan Voříšek

"Der tschechische Choreograf und Tänzer Martin Dvorak beschloss mit seinem fulminanten Solo „Blatny“ diesen Dreierblock im kleinen Saal. Die leidvolle Geschichte des tschechoslowakischen regimekritischen Schriftstellers Ivan Blatný, der 1948 von einem London-Besuch nicht mehr in seine Heimat zurückkehren durfte und in der Folge mit finanziellen und psychischen Problemen kämpfte, brachte Martin Dvorak zu brüchigen elektronischen und elegischen klassischen Klängen mit tänzerischer Meisterschaft, beeindruckender Reife und tief berührend auf die Bühne." Rando Hannemann 

"...In seinem Solo widmet sich Martin Dvořák den Dichter und dessen Werk. Lyrisch und wild, verzweifelt und konzentriert, der biegsame Körper drückt alle Schichten der Gefühle aus und erinnert in angedeuteten Arabesken, Pliés und kleinen Jetés auch daran, dass er seine Ballettausbildung noch nicht vergessen hat..." Tanzschrifft.at


Kostiantyn Tyshko - klavírní koncert

přidáno: 17. 1. 2020 4:17, autor: Alena Pajasová   [ aktualizováno 27. 1. 2020 0:12 ]

Úterý 3. března 2020 
19:30h 
Atelier für Kunst und Philosophie,
Albisriederstrasse 164, 8003 Zürich 

Program: 
F. Chopin: Barcarolle op.60
F. Busoni: Piano sonata in F minor, BV 204
    I. Allegro risoluto vivace ed energico
    II. Andante con moto
    III. Nella guesa d'un'improvvisazione - Allegro fugato
F. Chopin: 24 Preludes op.28.

Vstupné dobrovolné: Kollekte 

Ukrajinský klavírní virtuóz KOSTIANTYN TYSHKO se narodil v roce 1991 v Kyjevě, kde započal v pěti letech studium hudby, jež dále rozvíjel na Specializované střední hudební škole Mykoly Vitalijoviče Lysenka. Ve studiu klavírní hry pokračoval na Čajkovského hudební akademii, opět v rodném městě a poté na JAMU ve třídě Jana Jiraského. Kostiantyn získal mimo jiné v roce 2002 první místo na V. mezinárodní soutěži Vladimira Horowitze v Kyjevě a o rok později „Bronzového louskáčka“ na IV. mezinárodní televizní soutěži pro mladé hudebníky v Moskvě, dále ceny v soutěžích Grand Prix v Litvě, Karla Czerného v Praze aj. Jako sólista vystoupil s orchestry na Ukrajině, dále v Litvě, Německu a České republice, zúčastnil se různých festivalů (Mexico 2010 aj.) a kurzů. Žije v Brně, kde působí též jako pedagog a vysokoškolský asistent.

Ukázka z jeho koncertu:
https://youtu.be/yIgwbcCo570 

Pořádá ČKZ ve spolupráci s Atelier für Kunst und Philosophie.

Žaneta Vítová - hudební workshop pro děti a koncert

přidáno: 16. 1. 2020 0:52, autor: Alena Pajasová   [ aktualizováno 20. 1. 2020 6:16 ]

Pondělí 2. března 2020 
Schulhaus Kopfholz, Singsaal, Kopfholzstrasse 2, Adliswil 

18:00 - 19:10 Hudební workshop pro děti 
Jsou vítány děti s hudebními nástroji, ale i bez nich. Zaměříme se na kreativitu a hudební složky - rytmus, meodii, harmonii, nehudební zvuky a společně bychom pak "nazkoušeli" skladbu Pink panter s doprovodem akordeonu. Kdo z dětí bude chtít, může se připojit ke společné "improvizaci" ve skladbě Pink panter na koncertě. Jedna dílna je málo na to, aby se děti sehrály a získaly jistotu v improvizaci a odvahu k vystupování před lidmi. Necháme se překvapit. V dílně jde hlavně o to, aby se děti setkali s hudbou, improvizací a uvolnili se v ní.
Doporučeno pro děti od 6 let
Kdo hraje na hudební nástroj, přineste si nástroj sebou, klavír máme k dispozici.

Vstupné na workshop pro děti: 20Fr včetně jednoduché večeře
Kapacita omezena na max 20 dětí.
Vstup koncert: Kollekte

Vstupenky si můžete rezervovat ZDE

19:30 - 20:30 Koncert
Program koncertu:
R.Ruggierri - Carnevale
J.Lukeš - Cantabile
Tonny Eyk - Valse pour Janette
R.Zabelov - Etuda Sýkorka
Jovano Jovanke - arr. Žaneta Vítová
Alle brider - arr. Žaneta Vítová
Dave Brubeck - Take five 
Jan Meisl - The beetledrive, výběr
Pink panter – společná improvizace s dětmi 

Žaneta Vítová je hráčka na akordeon, improvizátorka a pedagožka. Hudební vzdělání získala na Pražské konzervatoři a další bádání zaměřila na improvizaci, kreativitu a práci s dětmi. Zúčastnila se workshopů s Ivou Bittovou, Johnatanem Hart Makwaia, Renzem Ruggierim a dalšími. Působí v souboru Dust in the Groove, které snoubí prvky jazzu, soudobé vážné hudby a volné improvizace, také v duu s vokalistkou Annabelle Plum, v Solstice anssamble a dále hostuje se soubory Opera Diversa a Haus opera. Je spoluautorka hudby k tanečnímu představení Assamblagge. S dětmi pracovala v lesní školce Lesní skřítci, kde vedla hudební kroužek a nyní v Zuš Kuřim, kde učí akordeon a v základní škole Slunovrat, kde učí klavír.

1-10 of 120